Geolokalizacja oparta na Beaconach2023-06-06T06:53:06+00:00

Geolokalizacja oparta na Beaconach BLE

Zlokalizuj swoje zasoby

Beacony BLE (Bluetooth Low Energy) to nieduże urządzenia, które komunikują się bazą danych wysyłając swoje położenie. Wykorzystując tą technologię jesteśmy w stanie przesyłać i odczytywać dane zasobu, a co najciekawsze, śledzić ten zasób przemieszczający się w murach Państwa podmiotu medycznego. Mówiąc o zasobach mamy na myśli zasób materialny, jakim jest sprzęt, aparatura medyczna, sprzęt IT, pojazdy i wszystkie inne ruchomości. Wyróżniamy również zasób osobowy rozumiany jako personel podmiotu medycznego, jego pacjenci oraz goście.

Rozwiązania RFID

Zobacz jak Appmedica działa z BLE

Współpracujemy z doświadczonymi rozwiązań opartych na Beaconach, francuską firmą Ubudu, dostarczając niezawodne tagi w różnych rozmiarach i wersjach – zarówno do umieszczania na sprzęcie jak i np w postaci opasek dla pacjentów.

Beacony BLE

Nieduży Beacon, duże możliwości

Na poniższym filmie możesz zobaczyć proces kodowania tagów RFID z użyciem systemu Appmedica oraz kolektora połączonego bezprzewodowo (Bluetooth) z urządzeniem mobilnym, na którym zainstalowana jest aplikacja Appmedica Mobile

Co możesz osiągnąć dzięki Beaconom BLE?

  • Oszczędność czasu w lokalizacji zasobu dla:
    • personelu medycznego,
    • serwisantów zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych,
    • pracowników inwentaryzacji,
  • Pewność, że sprzęty są wykorzystywane w odpowiednich lokalizacjach,
  • Informację niezbędną do prawidłowej alokacji kosztów,

Zwiększ bezpieczeństwo Swojej placówki!

  • Szybko lokalizuj potrzebne zasoby,
  • Bądź pewny, że sprzęt nie opuścił murów Twojej placówki;
  • W czasach pandemii i zakażeń krzyżowych, znaj ścieżkę jaką pokonywali Twoi pacjenci i personel placówki,
  • Bądź na bieżąco i miej kontrolę nad sprzętem

Najczęstsze pytania

W jaki sposób działa technologia BLE oparta na Beaconach?

System składa się z tagów (Beaconów BLE), podzielonych na dwie grupy. Pierwsza – inteligentne tagi (Smart tags) – jest instalowana na urządzeniach, a druga w stałych lokalizacjach (wejścia, korytarze, pomieszczenia). Całość łączą zdalnie tzw. kotwice, które instalowane są w stałej pozycji i które są zasilane prądem stałym lub POE. Kotwica odbiera dane z Beaconów przez Bluetooth i wysyła je do oprogramowania na serwerze przez Wi-Fi, POE lub 4G. Poniższy rysunek przedstawia połączone elementy:


Jak wygląda instalacja w szpitalu?

  1. Najpierw należy uzyskać plany obszaru, który ma być objęty zasięgiem,
  2. Na podstawie potrzeb klienta określić jakiego rodzaju anten należy użyć, ile ich użyć i gdzie je zainstalować (plany instalacji),
  3. Konfigurujemy oprogramowanie z mapą i położeniem anten, konfigurujemy sprzęt,
  4. Instalujemy sprzęt na miejscu i podłączamy go do sieci szpitala: ustawiamy anteny na ścianach/sufitach i przyczepiamy tagi do urządzeń,
  5. Przeprowadzamy testy, aby sprawdzić, czy wszystko jest prawidłowo połączone i działa dobrze,
  6. Szkolimy użytkowników z obsługi i konserwacji sprzętu,

Jakie dane są niezbędne do przygotowania wstępnej oferty cenowej dla klienta?

M.in. rzuty kondygnacji + opcjonalnie przekroje i projekty (powykonawcze) sieci teletechnicznej, informacja o sprzęcie (ilość, rodzaj), oczekiwana dokładność, oczekiwane odświeżanie sygnału (np. raz na minutę, co 5 min etc) i inne.

Termin realizacji – ile średnio trwa wdrożenie?

Czas wdrożenia tego typu rozwiązania zależy od liczby urządzeń, które mają zostać zlokalizowane oraz wielkości obszaru, który ma zostać objęty zasięgiem, ale zazwyczaj trwa to kilka miesięcy.

Co klient powinien przygotować po swojej stronie, żeby być dobrze przygotowanym do wdrożenia?

Plany ze skalą obszaru, który ma być pokryty, listę urządzeń, które chce zlokalizować i zweryfikować możliwości podłączenia się do sieci lokalnej szpitala.

Jaki jest koszt wdrożenia dla przykładowego szpitala (metraż/ilość bud./pięter/oddziałów)?
Model cenowy zależny od liczby urządzeń, liczby metrów kwadratowych, liczby lokalizacji i technologii, która ma być użyta.

W jaki sposób Beacony są mocowane na urządzeniach?

Są one zwykle mocowane za pomocą zacisków (trytek) lub dwustronnego kleju/velcro.

Czy śledzenie pacjentów z opaskami działa na identycznej zasadzie jak lokalizacja sprzętu?
Śledzenie pacjentów również działa za pomocą Bluetooth, ale zasadniczo nie na tej samej zasadzie co lokalizacja sprzętu, ponieważ ważne jest, aby pacjenci mieli informacje o swojej pozycji w czasie rzeczywistym (np. w przypadku alarmów przeciw ucieczce)

Czy powierzchnie metalowe mogą powodować zakłócenia?
Fale radiowe odbijają się od metalu bardziej niż od innych powierzchni, więc jeśli jest dużo metalu, dokładność pomiaru może być mniejsza, ale sygnał nie zostanie utracony.

Jakie inne powierzchnie mogą powodować zakłócenia?

Największe problemy z propagacją fal radiowych stwarzają ciecze i metale.

Czym się różnią Smart tagi od Beaconów? Czy smart tagi mogą działać bezpośrednio z antenami, bez Beaconów (np z mocniejszymi antenami)?
Tak, tagi mogą współpracować bezpośrednio z antenami i bramkami (takie rozwiązanie proponujemy w przypadku lokalizacji pacjentów i personelu medycznego, ponieważ zmniejsza ono zużycie energii przez tag, dzięki czemu może on być mniejszy, a ponadto umożliwia uzyskiwanie pozycji z większą częstotliwością, od 1 do 3 sekund).

Jeśli jednak chcemy lokalizować znaczniki wszędzie i dokładnie, oznaczałoby to konieczność zainstalowania wielu anten i bramek, co wiązałoby się ze znacznymi kosztami okablowania. Zamiast tego zastępujemy anteny i bramki nadajnikami BLE Beacon, które są antenami stałymi, bez kabli, co pozwala na dokładną lokalizację tagów w każdym miejscu przy niższych kosztach.

Czy licencja na tagi jest jednorazowa / lifetime? Czy podlega odnowieniu?

W przypadku wersji On-premise licencja jest udzielana tylko na jeden raz. Do tego dochodzi koszt utrzymania licencji w ciągu roku. Cena licencji zależy od liczby znaczników i powierzchni obszaru, który ma zostać pokryty, dlatego jeśli w przyszłości klient zechce dodać znaczniki lub obszary, które mają zostać pokryte, konieczne będzie ponowne opłacenie licencji.

Czy infrastruktura zainstalowana na danym piętrze obsłuży śledzenie z pięter powyżej i poniżej. Jeśli tak to w jakim zakresie?

Rozwiązanie to działa bardzo dobrze w przypadku dokładnej lokalizacji na wielu piętrach, ale w tym celu należy zainstalować infrastrukturę na każdym piętrze. Infrastruktura zainstalowana na jednym piętrze nie może być używana do lokalizowania znaczników na innym piętrze.

Czy w ramach instalacji wykonywane są również prace budowlane?

W niektórych przypadkach trzeba będzie poprowadzić kable, aby podłączyć anteny, a także przymocować anteny do sufitu/ściany. Dużo zależy od tego, jaka jest obecnie wykorzystywana infrastruktura w szpitalu.

Czy wdrożenie może obejmować śledzenie pacjentów, personelu oraz urządzeń?

Tak, dodatkowo system może być wykorzystywany również do wewnątrzbudynkowej nawigacji (geoguiding / wayfinding).

Chcesz przejść na najwyższy poziom zarządzania?

Dołącz do grona ekspertów zarządzania majątkiem z systemem Appmedica

Go to Top